Případ pana Pavla je důkazem, že i když má člověk duševní onemocnění, nemusí to znamenat, že není schopný normálně pracovat a žít běžným životem. Stejně jako pro ostatní lidi bylo pro Pavla nalezení a udržení si vhodného zaměstnání důležitým faktorem spokojeného života. Proto se obrátil na organizaci Rytmus Benešov, o.p.s.

Pavel je tichý, skromný a pracovitý muž a společně se svou pracovní konzultantkou hledal zaměstnání velmi intenzivně. Jeho trpělivost nakonec přinesla slibované růže. V tu dobu se na Rytmus obrátila společnost TRW.

Paní Petra Králová, supervizorka administrativy a zaměstnaneckých vztahů, uvádí:„O činnosti Rytmusu jsem se dozvěděla během své účasti na akci Snídaně s Rytmusem, kde byly prezentovány zkušenosti se zaměstnáváním těchto klientů. Přemýšleli jsme, jak by se i naše společnost mohla zapojit do zaměstnávání těchto lidí, protože jsme to vnímali jako užitečnou aktivitu…“.

Není třeba si hrát na to, že v dnešní době s sebou nenese zaměstnávání lidí s postižením žádné předsudky. Někteří je dokáží překonat. Například tím, že se s těmito lidmi osobně seznámí a na vlastní oči vidí, jak pracují:

„Přiznávám, že obavy jsme měli, ale přistoupili jsme k obsazení pracovního místa stejně jako k obsazování jakékoliv jiné pozice u nás ve společnosti. Rytmusu jsme vysvětlili druh práce a naše požadavky na klienta. Rytmus předvybral kandidáty, které jsme následně pozvali na výběrové řízení. Během výběrového řízení měli všichni kandidáti možnost si prakticky vyzkoušet, o jakou práci se jedná…“, popisuje svoje zkušenosti paní Králová.

Na základě pohovoru dostal Pavel práci jako pomocný skladník, jeho pracovní náplní je především odstraňování samolepek z beden, které se používají jako vratný obalový materiál pro finální výrobky. Se svým zaměstnáním je Pavel velice spokojený. I když většinou pracuje sám, setkává se v práci s kolegy, se kterými vychází výborně. Práce ho baví a je rád, že nemusí sedět celý den doma. I ze strany zaměstnavatelů má Pavel velkou pochvalu:

„Pavel si od začátku vede velice dobře. Rychle se naučil svoji práci. Pracuje samostatně, sám si vyhledává i další činnosti, ve kterých může být ve skladu nápomocen. Je na něj spolehnutí, tvrdí paní Králová a dodává: Jsme rádi, že jsme nedali na předsudky a zkusili jsme spolupráci s Rytmusem.  Zdravotní problémy si nikdo nevybírá a jsem ráda, že se Pavlovi i přes jeho zdravotní znevýhodnění, povedlo najít na trhu práce uplatnění.“

Nejen odborné studie, ale i praktické zkušenosti nám stále ukazují, že velké procento lidí s duševním onemocněním je schopno pracovat, a to i přes omezení, které jim jejich nemoc přináší. Děkujeme proto firmě TRW Autoelektronika s.r.o. za skvělý přístup a další krok k zborcení předsudků o těchto lidech.

Mgr. Klára Štěpánková

 logo_trw        logo_sede

Přejít nahoru